AktualnościInformacje

Spotkanie poetyckie z Wacławem Kostrzewą-relacja

W piątkowe popołudnie w murach naszej biblioteki odbyło się spotkanie poetyckie z panem Wacławem Kostrzewą, który przyjechał do Klimontowa z podróżą sentymentalno-poetycką i promocją swojego najnowszego tomiku wierszy „Ruski rower”. W spotkaniu wzięli udział miłośnicy poezji, rodzina autora oraz czytelnicy naszej biblioteki. Autor zaprezentował swoje najnowsze wiersze przenosząc nas w świat dzieciństwa, wspomnień, prostego, wiejskiego i sielankowego życia. Z nostalgią i wzruszeniem czytał o latach młodości, ludziach których spotkał na swojej drodze, miejscach, które kojarzą mu się ze szczęściem i spokojem. W dalszej części spotkania podróżowaliśmy wierszem po całym świecie. Autor bowiem odwiedził różne zakątki ziemi i z tych właśnie podróży powstało wiele wspaniałych wierszy. Całe spotkanie wzbogacone było piosenką poetycką w wykonaniu Angeliki Piórkowskiej, utalentowanej wokalistki śpiewającej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Klimontowie. W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie w imieniu burmistrza Miasta i Gminy Klimontów, pana Marka Goździewskiego kierownik biblioteki wręczyła autorowi pamiątki z Klimontowa. Na zakończenie Wacław Kostrzewa ofiarował swoje książki wraz z dedykacją w prezencie każdemu uczestnikowi spotkania.

Ruski rower

dwadzieścia lat temu

mój ojciec w Ułanowicach

przyjechał ze sklepu

na ruskim rowerze

w reklamówce miał

masło i chleb

usiadł na wersalce i umarł

jego kaszkiet wisi na strychu

w szopie stoi

ruski rower.

Wacław Kostrzewa, Kraków 2022

Wacław Kostrzewa urodził się w Klimontowie a dzieciństwo spędził w pobliskich Ułanowicach. Po ukończeniu Technikum Górniczego w Zabrzu pracował w kopalni jako górnik, później sztygar. Studiował historię sztuki. Wydał 11 tomów poezji i 1 powieść „Gorące lato”. Za całokształt twórczości otrzymał wiele nagród literackich. Wiersze autora zostały przetłumaczone na kilka języków. Autor jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.